Badania na wariografie

W życiu codziennym nic nie jest oczywiste. Z jednej strony mówienie prawdy jest dobre i pożądane, a z drugiej jak można powiedzieć kobiecie, która straciła włosy, że przecież nic się nie stało i pięknie wygląda. Są sytuacje, kiedy kłamstwo jest złe, ale są też takie, kiedy jest konieczne.

Czy test na wariografie jest rzetelny?

wariograf - skuteczność testuJeżeli chcemy mówić o kłamstwie, to lepiej się kupić na tym, które nie jest pożądane, ponieważ wyrządza wielkie szkody. Kiedy chcemy ocenić czy nasz rozmówca oszukuje, to najczęściej bacznie słuchamy treści, którą nam przekazuje i szukamy nieścisłości. Kolejnym etapem jest obserwowanie jego mowy ciała, która może nam wiele powiedzieć o prawdziwych intencjach. Jeżeli jesteśmy wprawnymi obserwatorami i słuchaczami, to możemy sobie całkiem dobrze radzić z demaskowaniem kłamców, jednak mogą się zdarzyć tacy, którzy świetnie panowali swój język i mowę niewerbalną ciała. Wtedy może nam pomóc jedynie wariograf – skuteczność testu przeprowadzonego na nim jest oceniana na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent. Jak na urządzenie wynalezione wiele lat temu, to doskonały wynik, dlatego też jest stosowane do dzisiaj. Przede wszystkim praca wariografu polega na rejestrowaniu reakcji fizjologicznych organizmu pod wpływem bodźców zewnętrznych. W trakcie zadawania pytań i odpowiadania na nie, badanej osobie na pewno będą towarzyszyły różne emocje, których wynikiem będzie przyśpieszone bicie serca czy nadmierna potliwość skóry. Takie reakcje z pewnością będą widoczne na wariografie.

Opinie co co skuteczności wariografu są podzielone, ale jednak zdecydowanie więcej badań przemawia za wynikiem bliskim dziewięćdziesięciu pięciu procent. Badanie na nim są przeprowadzane przez profesjonalistów z Instytutu Badań Wariograficznych.