Stacja transformatorowa

Co dzieje się z prądem, zanim jego napięcie stanie się niskie?

Stosunek liczby urządzeń, z których korzystamy do tych, których zasadę działania znamy, cały czas rośnie. Przyczyną tej sytuacji jest najczęściej rozwój technologiczny. Budowa wielu sprzętów staje się coraz bardziej skomplikowana, przez trudniej jest zrozumieć, jak funkcjonują. Niestety, co widać na przykładzie rozdzielnic niskiego napięcia, próbuje się w ten sposób wytłumaczyć niechęć do poznania, jak możliwe stało się korzystanie z pewnych osiągnięć techniki.

Jak wygląda zmiana napięcia prądu?

Stacja transformatorowaZanim przejdziemy jednak do rozdzielnic niskiego napięcia, postarajmy się najpierw wytłumaczyć, jak trafia do nich prąd, który definiujemy jako uporządkowany przepływ ładunków elektrycznych. Energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych. Niezależnie jednak od tego, jak została pozyskana, droga, którą pokonuje w drodze do odbiorców jest dość zbliżona. Prąd wypływający z elektrowni charakteryzuje się wysokim napięciem. Jest to metoda na zminimalizowanie strat energii. Z powodu, że do naszych mieszkań trafia prąd przemienny o napięciu 230 V, gdzieś na drodze, którą pokonuje, musi znajdować się transformator oraz baterie kondensatorów. Prawda jest jednak taka, że transformatorów tych jest wiele. Wszystkie stacje transformatorowe składają się ze wspomnianego właśnie urządzenia oraz rozdzielnic napięcia. Mogą to być rozdzielnice średniego napięcia, jeżeli taka jest właśnie cecha prądu, który się dzieli, a mogą to być również rozdzielnice niskiego napięcia, jeżeli zlokalizowane są one stosunkowo niedaleko końcowego odbiorcy energii elektrycznej.

Ważnym elementem sieci transmisyjnej są także pulpity sterownicze. Znaleźć je można na przykład w stacjach transformatorowych, gdyż bardzo często stosuje się je razem z rozdzielnicami napięcia. Prawda jest jednak taka, że pulpit sterowniczy może również znaleźć się w innym miejscu, a pulpity sterownicze, co prawda trochę odmiennego typu, umiejscowione są też w samej elektrowni.