You are currently viewing Co to jest sidemount? Jaki sprzęt wybrać?

Co to jest sidemount? Jaki sprzęt wybrać?

Sidemount, czyli konfiguracja boczna to system nurkowania, który był stosowany w jaskiniach. Tam należało się przemieszczać w wąskich syfonach i szczelinach stąd pomyślano o rozwiązaniu, które by to umożliwiło. Obecnie sidemount jest stosowana również przez nurków rekreacyjnych i można powiedzieć, że zdobywa rosnącą popularność.

Uprząż do sidemount – co to jest?

Sklepy nurkowe wychodzą naprzeciw temu trendowi oferując sprzęt do konfiguracji bocznej, m.in. worki do sidemount i uprzęże do sidemount. Zastosowane ciekawe rozwiązania konstrukcyjne pozwalają cieszyć się nurkowaniem w konfiguracji bocznej. System sidemount jest tak zaprojektowany, że butlę odpina się i przypina bardzo prosto.

uprząż do sidemountDodatkowym elementem wypornościowym jest specjalny worek do sidemount. Dlatego nie jest już potrzebna żadna kamizelka, nie stosuje się też skrzydła. Przy sidemount stosuje się różnego rodzaju i wielkości butle. Wszystko zależy od tego jak długi jest syfon. Butle mogą mieć więc pojemność 4, 7, 10 l a nawet więcej. Na rynku można wybierać spośród wielu dostępnych modeli do sidemount. Są to zarówno uprzęże do sidemount, jak i skrzydła i worki do sidemount. W sklepach nurkowych nie brakuje modeli, które sprawdzają się w różnych systemach sidemount. Różnice pomiędzy nimi wynikają z użycia. Jedno jest jednak takie samo. Do uprzęży do sidemount można podpiąć butle po bokach nurka. Dzięki temu ma się dużą w swobodę w jej kontrolowaniu, przepinaniu czy przepychaniu w zamkniętych przestrzeniach. Bo sideamount służy właśnie do nurkowania w jaskiniach syfonach i szczelinach. W przypadku każdego systemu nie obejdzie się jednak bez szkolenia. Każda uprząż do sidemount wymaga innej obsługi. To samo dotyczy butli i automatów. możesz wybrać np. Razor Side Mount System. W tym zestawie znajdziesz nie tylko uprząż ale również skrzydło z dwoma niezależnymi workami do sidemount. Każdy ma pojemność 21 litrów. W tym zestawie znajduje się również system balastowy, części zapasowe, zamykana na zamek kieszeń, gumka trymująca, klucz i części zapasowe. Znajdziesz go w wielu sklepach nurkowych.