You are currently viewing Co warto wiedzieć o cynkowaniu zanurzeniowym?

Co warto wiedzieć o cynkowaniu zanurzeniowym?

Cynkowanie jest bardzo popularnym procesem, który wykorzystuje się w wielu miejscach. Przede wszystkim ważny jest z tego względu, ponieważ chroni różne konstrukcje przed korozjom, a co za tym idzie, przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa. 

Na czym polega cynkowanie? 

cynkowanie zanurzenioweWarto zacząć od tego, czym jest cynkowanie, a jest to przede wszystkim proces, który polega na tym, żeby pokryć daną powierzchnię stalową powłoką cynku. Cynk ma za zadanie chronić miejsce przed korozją, która pojawia się z działaniem wody i powietrza. Przy tym warto zaznaczyć, że cynkowanie stosuje się tak naprawdę wszędzie, bo znajduje zastosowanie w przemyśle samochodowym, budowalnym oraz lotniczym. Są różne rodzaje cynkowania. Cynkowanie proszkowe, cynkowanie zanurzeniowe, zwane inaczej ogniowym, cynkowanie galwaniczna i cynkowanie natryskowe. Przed cynkowaniem ogniowym należy właściwie przygotować powierzchnię. Najpierw trzeba dany przedmiot poddać obróbce wstępnej. Jest to ważne, ponieważ dzięki tej obróbce materiał zostaje oczyszczony z wielu zanieczyszczeń np. rdzy lub olejów. Warto wspomnieć o tym, że sam cynk topi się w temperaturę około 419 stopni Celsjusza, a w trakcie cynkowania przedmiot jest zanurzany w kąpieli cynkowej, w której cynk osiąga od 440 do 460 stopni Celsjusza. Odpowiednia temperatura jest ważna, ponieważ wtedy cynk i  żelazo mogą wejść w pożądaną reakcję. Dodatkowo taki przedmiot powinien być w kąpieli trzymany przez kilka minut, bo dopiero wtedy można mieć pewność, że cały proces został prawidłowo przeprowadzony. Samo cynkowanie jest bardzo korzystne cenowo, a w dodatku przyjazne dla środowiska, co w dzisiejszych czasach jest bardzo kluczowe. 

Cynkowanie wydaje się procesem, który jest niezbędny dla utrzymania dobrej kondycji niektórych elementów, bo chroni je przed postępującą korozją. Dodatkowo wiąże się z tym wiele innych zalet np. nie trzeba danej powierzchni konserwować.