You are currently viewing Ekologiczne opakowania do żywności

Ekologiczne opakowania do żywności

We współczesnym świecie różnej maści opakowania opanowały rynek żywności i nie tylko. Każdy produkt, który kupujemy jest w jakiś sposób opakowany – w tekturowy karton, folię spożywczą, plastikową butelkę czy szklany słoik. Formy i materiały opakowań są bardzo różne. Pytanie tylko czy wszystkie są ekologiczne czy jednak pewnego rodzaju powinniśmy unikać?

Opakowania tekturowe najbardziej przyjazne środowisku?

produkcja opakowań tekturowych na żywnośćOd wielu lat mówi się głośno o szkodliwości pakowania produktów w plastikowe opakowania. Nieważne jaką mają formę. Mogą to być butelki, opakowania o nieregularnym kształcie czy foliowe torebki. Każdy wyrób plastikopodobny bardzo długo się rozkłada i jest niezwykle szkodliwy dla naszego środowiska. Właśnie dlatego wiele ruchów proekologicznych promuje inne formy pakowania produktów, szczególnie żywności, a wręcz zachęca nas do wymuszania na producentach, by stawiali na rozwiązania przyjazne środowisku. Wszyscy znamy akcję zabierania własnych koszyków czy siatek do sklepu i rezygnowanie z oferowanych tam plastikowych worków. Specjaliści zgodnie twierdzą, że plastik powinniśmy zamienić na papier, tekturę, które rozkładają się najszybciej, a do tego w większości mogą być użyte ponownie, po oddaniu ich do recyklingu. Zatem produkcja opakowań tekturowych na żywność powinna być tą najpopularniejszą wśród producentów opakowań, ze względu na jej proekologiczny charakter. Warto również wspomnieć, że ten typ jest póki co najtańszy na rynku, przez co tak opakowane produkty będą zarazem tańsze.

Nasza planeta zasługuje na to, by o nią dbać, ponieważ wszyscy chcemy by dobrze służyła przyszłym pokoleniom. Właśnie dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie produkty kupujemy, a w szczególności na to, w co są one opakowane. Na pewno spokojnie możemy postawić na opakowania tekturowe.