You are currently viewing Energia elektryczna w kamperze

Energia elektryczna w kamperze

 

Kampery to bardzo specyficzne pojazdy, ponieważ nie służą tylko do tego, aby nimi podróżować, ale także do tego, aby w nich mieszkać. Z tego powodu ich charakterystyka zapotrzebowania na energię jest zupełnie inna niż w przypadku pojazdów, których akumulatory ładują się podczas jazdy. W przypadku kamperów, największy problem jest wtedy, gdy one stoją.

Specjalny akumulator do kampera

akumulatory do kamperówJako, że kamper podczas postoju nie jest w stanie zasilić akumulatora bez włączonego silnika, dlatego te części do kamperów muszą być nieco inne niż w samochodach. Profesjonalne akumulatory do kamperów muszą być gotowe do ładowania, nie tylko poprzez alternator zasilany silnikiem, ale także za pomocą alternatywnej energii. Współczesne kampery na postoju pobierają często energię z odnawialnych źródeł, takich jak słońce. Niekiedy także uda się w wyznaczonych miejscach podłączyć kampera do sieci energetycznej poprzez specjalne złącze. Akumulatory w kamperach muszą być gotowe na ładowanie z różnych źródeł energii, co jest pierwszą cechą jaką powinny posiadać. Drugą jest ich pojemność, gdyż jako, że do kampera jest podłączonych na raz wiele urządzeń, to zarówno wydajność akumulatora, jak i jego pojemność muszą być odpowiednie. W kamperze chce się oglądać telewizję, podgrzać wodę, a także wziąć ciepły prysznic. Do większości z tych rzeczy potrzebny jest oczywiście prąd, który dostarcza nam akumulator, stąd też dużą jego pojemność.

W kamperach zazwyczaj występuje dwie lub więcej akumulatorów, które są ze sobą odpowiednio połączone. Czasami także znajduje się tam akumulator awaryjny, który zapewnia prąd na wypadek awarii tych pierwszych. Jak widzimy akumulator w kamperze to bardzo poważna sprawa, która przesądza o tym, czy nasz pojazd będzie w pełni sprawny i będzie nam sprawiał satysfakcję.