fotowoltaika

Gdzie zainstalować fotowoltaikę?

Gęstość promieniowania słonecznego na terenie Polski pozwala na jego wydajne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej. Inne źródła energii odnawialnej w naszym kraju są jedynie ciekawostką.

Fotowoltaika z Bydgoszczy dla inwestorów

fotowoltaikaElektrownie wiatrowe sprawdzą się na obszarach podgórskich, ale już Bydgoszcz czy centralna Polska nie mają naturalnych uwarunkowań do budowy wiatraków. Dlatego to fotowoltaika-bydgoszcz cieszy się największym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Wprawdzie wydajność baterii słonecznych jest wyższa latem, ale w przypadku instalacji on-grid, można czerpać prąd z komercyjnej sieci, dzięki czemu budynek nie będzie narażony na przestoje w dostawach energii.Aby instalacja była maksymalnie wydajna, należy dobrać baterie słoneczne o mocy dostosowanej do potrzeb budynku. Ważna jest powierzchnia domu oraz ilość źródeł światła i odbiorników elektrycznych, które mają zostać zasilone. Warto jednak pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna tylko wtedy, gdy baterie zostaną odpowiednio zamontowane. Firmy, które działają w branży fotowoltaicznej zalecają instalację paneli po południowej stronie budynków. W Polsce baterie słoneczne najczęściej trafiają na dachy. Przed ich instalacją warto sprawdzić, czy budynek nie jest zacieniony przez sąsiednie dachy lub rozłożyste drzewa. Moduły powinny być nachylone pod kątem 35 stopni, dlatego najłatwiej zamontować baterie na dachach spadzistych. Na dachach prostych niezbędna jest specjalna konstrukcja wsporcza.

W wielu budynkach energooszczędnych i pasywnych inwestorzy łączą instalacje fotowoltaiczne oraz gruntowe pompy ciepła. Baterie pozwalają produkować prąd, a pompy w ekonomiczny sposób pozyskać energię cieplną potrzebną do ogrzewania wnętrz i podgrzewania wody.