Jak wybierać grzejniki?

Osoby planujące zakup grzejników zapewne zdążyły już przekonać się, jak wiele modeli dostępnych jest na rynku. Zazwyczaj wybierając grzejniki kierujemy się marką oraz opinią na temat wyrobów producenta. Jest to dobra strategia, zanim jednak dokonamy zakupu, warto dowiedzieć się, co oferuje nam współczesny rynek pod względem materiałów, z których wykonywane są grzejniki. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź jest prosta: każdy materiał w inny sposób przewodzi ciepło, więc nie nadaje się do wszystkich rozwiązań grzewczych oraz typów mieszkań. Poniżej znajdą Państwo trzy najpopularniejsze typy grzejników.

Grzejniki stalowe

Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj grzejników. Na pierwszy rzut oka nie różnią się zbyt wiele od siebie, jednak jest to założenie błędne. Wynika to główna z faktu, że moc grzejników jest inna w zależności od jego wymiarów. Zakupienie tego rodzaju grzejnika sprawdzi się w momencie, gdy zależy nam na dużej mocy przy jak najmniejszym zużyciu powierzchni. Najistotniejszą wadą grzejników stalowych jest fakt, iż są wrażliwe na jakość wody w instalacji, a ich trwałość zmniejsza się, gdy do instalacji dostaje się tlen. Z tego też powodu, tego rodzaju grzejników nie powinno stosować się w instalacjach systemu otwartego, na przykład z kotłem na paliwo stałe. W przypadku instalacji zamkniętych należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie rur w postaci barier antydyfuzyjnych.

Grzejniki żeliwne

Ten typ grzejników nie cieszy się popularnością, przede wszystkim ze względu na ich duże rozmiary oraz sporą wagę. Najczęściej można je spotkać w starych kamienicach. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że tego typu grzejniki mają sporo zalet. Zdecydowanie największą jest duża odporność na korozję, niezależnie od jakości wody. Dzięki temu, grzejniki żeliwne mogą posłużyć w mieszkaniu nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności naprawy czy wymiany. Zarówno wadą, jak i zaletą jest także fakt, że grzejniki żeliwne wolno się nagrzewają, ale też wolno stygną – dzięki temu idealne są przy kotłach na paliwa stałe, gdyż grzejnik pozostaje ciepły jeszcze przez dłuższy czas od wygaśnięcia ognia. Jakkolwiek, wolne nagrzewanie uniemożliwia szybką zmianę temperatury grzejnika, przez co rozwiązanie te nie jest ekonomiczne przy centralnym ogrzewaniu.

Grzejniki, nagrzewnice aluminiowe i miedziane

Te typy grzejników cieszą się stosunkowo niewielką popularnością. Ich największą zaletą jest przede wszystkim waga, która jest niewielka. Poza tym, bardzo dobrze przewodzą ciepło – do około 27° Celsjusza grzejnik potrafi nagrzać się w ciągu 3 minut. Inną zaletą jest fakt, iż przy grzejnikach aluminiowych łatwo można sterować ilością ciepła, które oddają do ogrzewanego pokoju. Dodatkowo, tak jak grzejniki żeliwne, odporne są na korozję, jakkolwiek nie można grzejników aluminiowych montować w pomieszczeniach, gdzie mogą być narażone na reakcje chemiczne z kwasami. W przypadku gdy nie ma innej możliwości, można zastosować specjalistyczny środek neutralizujący zachodzenie reakcji. Następną zaletą takiego ogrzewania jest możliwość kupowania grzejnika na żeberka, to znaczy nabycia takiej ilości części grzejnika, ile potrzebujemy.

Dodaj komentarz