Jak wybrać drzwi?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które postanowiły wymienić dotychczasową stolarkę drzwiową w swoim mieszkaniu. Aby ułatwić dokonanie właściwego wyboru, postanowiliśmy stworzyć ten krótki poradnik, w którym opiszemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań wykorzystywanych przez współczesnych producentów drzwi.

Drzwi zewnętrzne

Od nich w największej mierze zależy bezpieczeństwo naszego mieszkania. Na początku jednak należy rozróżnić drzwi ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Na rynku najpopularniejsze są drzwi wyprodukowane z drewna i PVC. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc aby wybrać mądrze, należy dokładnie zapoznać się z ich parametrami.

Drzwi drewniane używane są przez ludzkość od zarania dziejów, co głównie związane jest z dostępnością tego rodzaju surowca. Rozwinięcie się technologii pozwoliło na stworzenie drzwi wytrzymałych oraz stylowych, tak więc nikt nie powinien mieć problemu z wyborem – pod względem estetyki – odpowiednich dla siebie. Do najistotniejszych zalet drzwi drewnianych należy zaliczyć przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. Poza tym, drewno posiada doskonałe właściwości izolacyjne, w szczególności termiczne oraz akustyczne. Pod względem estetyki, co zostało wyżej wspomniane, prezentują się wspaniale (szczególnie, jeśli wykonane są przez zdolnych artystów i projektantów). Jakkolwiek, drewno wymaga odpowiednich regularnych konserwacji, bez których nie będzie ono posiadało właściwości wcześniej wymienionych. To z kolei wiąże się z wysoką ceną, która nie kończy się jedynie na zakupie. Poza tym, drzwi drewniane podatne są na wilgoć, która po pewnym czasie powoduje wypaczanie się materiału.

Drugim, najbardziej popularnym materiałem, z którego produkowane są współczesne drzwi jest PVC. PVC jest skrótem od polichlorku winylu, który jest tworzywem sztucznym. Podobnie jak drzwi drewniane, drzwi wykonane z PVC są wytrzymałe, a dodatkowo odporne na działanie wielu rozpuszczalników. Oprócz tego, mają wysoką odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i (w przeciwieństwie do drewnianych) nie ulegają wypaczaniu. Inną, bardziej estetyczną zaletą, jest niezwykle duży wybór pod względem kolorów. Poza tym, stosunkowo dobrze izolują ciepło oraz są łatwe w pielęgnacji. Jeśli chodzi o wady drzwi wykonanych z PVC, to największą zdecydowanie jest to, że po poważnym uszkodzeniu nie nadają się do naprawy. Ponadto, materiał ten jest aktywny elektrostatycznie, przez co łatwiej przyciąga kurz i brud.

Drzwi Voster wewnętrzne

W przypadku drzwi wewnętrznych najważniejsza jest dokładna znajomość rozmieszczenia poszczególnych pokoi, co umożliwi dobranie najwłaściwszej stolarki drzwiowej do naszego mieszkania. Należy także pamiętać, że drzwi powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dużo także zależy od tego, czy jesteśmy lewo czy prawo ręczni oraz rodzaju pomieszczenia (i jego wielkości), w którym będą drzwi zamontowane. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie drzwi powinniśmy zakupić, warto zasięgnąć porady specjalisty bądź skorzystać z forum dyskusyjnego, gdzie użytkownicy mogą nam pomóc w dokonaniu wyboru.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.