You are currently viewing Konstrukcja chlewni

Konstrukcja chlewni

Założenie hodowli trzody chlewnej to trudne zadanie. Aby się ono powiodło, musisz jemu poświęcić dużo czasu, pracy i pieniędzy.

W niniejszym tekście postaram się w skrócie wyjaśnić najważniejsze elementy potrzebne to zrealizowania tego typu inwestycji. W pierwszej kolejności potrzebujesz zrobić dokładny kosztorys całego przedsięwzięcia. Zależy on głównie od rozmiarów hodowli i technologii, z jakiej chcesz korzystać. Jeśli jesteś pewien, że twoja inwestycja jest dobrym pomysłem ale brakuje ci pieniędzy na jej zrealizowanie, udaj się do banku po pożyczkę lub poproś o dotację z unii europejskiej. Kiedy zdobędziesz już pieniądze na rozpoczęcie budowy, czas wziąć się do roboty.

Chlewnia musi mieć odpowiednio przygotowaną podłogę. W tym celu najlepszym stosowanym rozwiązaniem są ruszta betonowe. Służą one głównie do tego aby móc w łatwy sposób czyścić chlew. Otwory w które wyposażone są ruszta betonowe mają wielkość, która nie sprawia świniom problemów w poruszaniu się, ale sprawiają, że można łatwo je umyć. Ściany chlewni można pozostawić w stanie surowym. Nie wymagają one ocieplenia za pomocą wełny mineralnej czy styropianu.

Ważnym elementem każdej chlewni jest jednak wentylacja i oświetlenie. Oba te elementy są dobrze realizowane przez okna inwentarskie. Okna inwentarskie to najczęściej specjalnie przystosowane okna PCV, uodpornione na trudne warunki panujące w chlewni i skonstruowane tak, aby łatwo dało się je umyć. Prawdopodobnie najważniejszym elementem wyposażenia chlewni jest dostarczanie świniom odpowiedniej ilości paszy. Do magazynowania jej szeroko stosowane są silosy paszowe. Z powodzeniem można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W przypadku drugiego rozwiązania silos należy odpowiednio podłączyć za pomocą specjalnych rur doprowadzających paszę do wnętrza chlewni. Do poprawnego korzystania z silosu będą ci potrzebne automaty paszowe.

Musisz też zapewnić hodowli odpowiednie warunki do rozmnażania się. W tym celu stwórz specjalnie przystosowany kojec porodowy.