You are currently viewing Najczęstsze mity na temat budownictwa modułowego

Najczęstsze mity na temat budownictwa modułowego

Kontenery mieszkalne jak i kontenery modułowe ogółem stały się niezwykle popularne chociażby w takich krajach jak Niemcy, Czechy oraz Skandynawia. W Polsce dalej bywa z tym różnie. Mamy co prawda kontenery stróżówki oraz kontenery handlowe jednakże jeśli chodzi o budowanie domów z takich kontenerów to nadal jesteśmy bardzo ostrożni.

Budownictwo oparte na kontenerach

Kontener użytkowyWynika to głównie z niewiedzy i nadal wierzymy, że solidne domy można budować tylko i wyłącznie z marmuru jak nasi przodkowie. Sprawdźmy zatem jakie są największe mity odnośnie budownictwa modułowego i porównajmy je z prawdą. Budownictwa co prawda nie skończyłem jednakże swego czasu mieszkałem w tego typu domach i jestem osobą w pełni kompetentną, aby móc rozwiać wszelkie wątpliwości. Widziałem również jak produkuje się kontenery stróżówki oraz inne tego rodzaju obiekty. Ponieważ tego typu domy tworzy się najczęściej w zaledwie miesiąc w fabryce, a następnie w przeciągu kilku dni łączy się je ze sobą na działce budowlanej klienta, często wymienia się zarzut, że tego typu budynki są bardzo nietrwałe i pierwsza lepsza wichura czy grad są w stanie naruszyć taką konstrukcję. Często zarzuca się również takim domom, że są łatwopalne oraz drogie w utrzymaniu. Przeanalizujmy po kolei wszystkie zarzuty odnośnie kontenerów mieszkalnych. To, że takie domy nie są zbudowane z marmuru nie znaczy od razu, że rozpadną się po dziesięciu latach, albo nie wytrzymają nieco ostrzejszej zamieci. Niektóre materiały wykorzystane do produkcji tego typu domów sprawiają, że są one bardzo wytrzymałe i potrafią wytrzymać grubo ponad 150 lat. Kompletną bzdurą jest również to, że takim domom zarzuca się łatwopalność. Dzisiejsze technologie zastosowane w budownictwie modułowym sprawiają, że w wypadku pożaru konstrukcja domu nie ulegnie uszkodzeniu nawet przez pół godziny stania w płomieniach co jest zgoła odmienne w przypadku domów marmurowych, które płomieniom poddają się zdecydowanie szybciej. Dodatkowo w razie uszkodzenia domu modułowego nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu, ale można po prostu wymienić kilka elementów lub w razie konieczności wymienić moduł na inny.

Często zarzuca się, że tego rodzaju domy są drogie w utrzymaniu przez wysokie koszty związane z ogrzewaniem. W tym wypadku jest tak jak wszędzie. Masz tak jak sobie ocieplisz, więc przy zastosowaniu dobrego ocieplenia wszelkie koszty związane z ogrzewaniem można znacznie zredukować.