Najlepsze filtry lakiernicze

Każda ściana czy komora lakiernicza jest wyposażona w filtry, zatrzymujące substancje szkodliwe które wydzielają się podczas malowania. Filtry te mogą różnić się nie tylko rozmiarami, ale również i materiałem z którego są wykonane, a tym samym mogą mieć odmienną skuteczność.

Najskuteczniejsze filtry do ścian i komór lakierniczych

filtry do ściany lakierniczejNajbardziej rozpowszechnionymi i najczęściej stosowanymi filtrami są odmiany kartonowe. Są to bardzo tanie filtry, zazwyczaj mające formę płachty kartonu ułożonej w fałdy. Są one stosunkowo skuteczne i dość uniwersalne, dlatego znajdują zastosowanie w każdym zakładzie lakierniczym. Materiałowe filtry do ściany lakierniczej są natomiast używane wszędzie tam, gdzie zadania wykonywane są z użyciem najbardziej wilgotnych farb, przede wszystkim na bazie wody. Takie farby często nie są zatrzymywane przez papierowe filtry, które ulegają uszkodzeniu po kontakcie z nimi, więc w zakładach które stosują takie farby używane są właśnie filtry z tkanin syntetycznych. Są one trwalsze i skuteczniejsze niż filtry kartonowe, choć ich cena jest odpowiednio wyższa. Nowoczesne filtry z tworzyw sztucznych są najrzadziej spotykanymi filtrami do komór i ścian lakierniczych, a wykorzystywane są niemal wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych i samochodowych.

Są one bowiem dość drogą inwestycją, i pasują wyłącznie do największych ścian i komór, choć należą do niemal całkowicie skutecznych, gdyż zatrzymują każdy rodzaj farby, oraz neutralizują większość substancji szkodliwych w oparach lakierniczych. Wszystkie rodzaje filtrów mają również swoje warianty, a niektóre z nich bywają zdecydowanie bardziej skuteczne i trwałe niż podstawowe wersje filtrów. Kartonowe filtry z budową tunelową są bardzo dobrym przykładem takiego usprawnienia.