Odpowiednie żywienie konia

Każdy koń jest inny, gdyż w zależności od jego wieku, rasy, jak również aktywności fizycznej potrzebuje innych racji żywnościowych. Gdy nie dbamy o stał dostęp do pokarmu koń może zachorować na wrzody żołądka, co jest bardzo ciężkim schorzeniem. Dlatego zwracajmy uwagę na to jak nasz koń je i czy ma pod dostatkiem pokarmu.

Najważniejsze elementy posiłku konia

pasza dla koni pociągowychW wielu przypadkach osoby nie posiadające koni nie wiedzą jak ważne jest dla tego stworzenia regularne pożywianie. Oczywiście, pasza dla koni pociągowych, wyścigowych, jak również seniorów czy młodzików będzie się różnić składem dodatków. Jednak najważniejsze w tym wszystkim będzie to, aby koń mógł jeść ciągle. W ten sposób niweluje się wydzielanie soków żołądkowych prowadzących do wrzodów żołądka, czyli bardzo niebezpiecznej choroby dla konia. Warto też wspomnieć, iż mimo stałego dostępu do pokarmu koń nie może jeść łapczywie, gdyż to również niekorzystnie wpływa na jego organizm. Dlatego bardzo polecane są kratki ograniczające. Nie tylko właściciel nie będzie już musiał podawać zwierzęciu pokarmu o stałych porach, ale również koń nauczy się jeść małe źdźbła. Niebywałymi zaletami powolnego żywienia jest to, iż konie nigdy nie będą mieć powodów do nudy ani walki o jedzenie. To też minimalizuje wystąpienie wrzodów żołądka, a także nawyków stajennych jak łykowatość, tkania, a także narowów. To również ograniczenie strat siana poprzez jego zdeptanie.

Jeżeli chcemy mieć konia musimy wiedzieć, iż dbanie o jego zdrowe żywienie jest najważniejszym elementem życia tego stworzenia. Gdy koń ma stały dostęp do pokarmu jest o wiele zdrowszy, a także jego komfort psychiczny znacznie rośnie. Dlatego dobierajmy odpowiednie posiłki w zależności od różnych atrybutów i nie zabierajmy.