Precyzyjne hamulce do rowerów

 

Profesjonalne rowery sportowe i górskie bardzo często wyposażane są w hamulce, które pozwalają na skuteczną kontrolę prędkości w dowolnych warunkach. Nie są to niemal nigdy standardowe zaciskowe układy hamulcowe, które bywają zbyt słabe, jak na wysokie wymagania rowerzystów, jeżdżących po ekstremalnych trasach.

Precyzyjne hamulce do rowerów wyczynowych

hamulce hydrauliczne szczękowe maguraNajpopularniejszymi i najprzydatniejszymi hamulcami do rowerów górskich i sportowych są warianty w standardzie V-Brake, oraz hamulce szczękowe, podobne nieco do standardowych zaciskowych hamulców, aczkolwiek zapewniające zdecydowanie wyższą kontrolę nad rowerem. Najbardziej rozpowszechnionymi hamulcami w ostatnich latach są natomiast hamulce hydrauliczne szczękowe Magura, przeznaczone specyficznie do rowerów wyczynowych i górskich. Mają one bowiem dość niespotykaną konstrukcję, zawierającą w sobie układ hydrauliczny, blokujący hamulce w jednej pozycji do czasu jego zwolnienia. Oznacza to iż nawet lekki nacisk umożliwia zatrzymanie czy spowolnienie roweru, a ciągłe użycie siły do utrzymania hamulca w jednej pozycji nie jest wymagane. Hamulce te pracują z każdym rodzajem klocków, zarówno gumowych, kompozytowych jak i nowoczesnych klocków do hamulców tarczowych. Mogą być więc używane w każdych warunkach i w każdym rowerze, choć swoje zalety pokazują podczas ekstremalnej jazdy, gdzie układ hydrauliczny znacznie ułatwia sterowanie rowerem i zmniejsza zmęczenie dłoni w trakcie hamowania.

Takie hamulce montowane są na rowerze w dokładnie ten sam sposób jak pozostałe układy hamulcowe. Nie ma więc większego problemu z założeniem tego rodzaju hamulców na rowerach drogowych czy amatorskich, o ile właściciel preferuje mocne, dokładne hamulce ponad standardowe warianty o ograniczonym polu hamowania.