Profesjonalne badanie kleszczy

Kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza to dwie choroby roznoszone przez kleszcze. Owady te stanowią dla nas realne zagrożenie więc należy być bardzo ostrożnym podczas wędrówek po lasach i parkach. Lekarze zalecają stosowanie specjalnych środków odstraszających kleszcze i inne owady. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż leczenie.  

Borelioza – objawy i badania 

gdzie zbadać kleszczaOdpoczynek na łonie natury uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Chyba każdy z nas lubi długie spacery po lesie czy przesiadywanie w parkach. Niemniej jednak nie wszyscy wiedzą, że w trawach i na liściach drzew czy krzewów czyha na nas niebezpieczeństwo. Mowa tu oczywiście o kleszczach, które są groźne pod tym względem, że roznoszą bakterie wywołujące wspomnianą we wstępie boreliozę. Jeśli zauważymy, że zostaliśmy ukąszeni przez tego owada to konieczne jest zbadanie kleszcza pod  kątem nosicielstwa owych bakterii. Wiele osób zadaje sobie pytanie gdzie zbadać kleszcza. Otóż miejsc gdzie możemy to zrobić jest bardzo dużo. W naszym kraju funkcjonują specjalistyczne laboratoria, które zajmują się wykrywanie bakterii wywołujących boreliozę. W całym kraju znajduje się mnóstwo punktów pobrań. W związku z tym po ukąszeniu musimy samodzielnie lub z pomocą lekarza usunąć kleszcza i umieścić go w pojemniku. Zaleca się by dostarczyć go do punktu pobrań w czasie nie dłuższym niż jedna doba od momentu wyjęcia kleszcza z naszego ciała.   

Ogólnie rzecz biorąc kleszcz jest jedynym owadem żyjącym w naszym kraju, który może stanowić dla nas zagrożenie. Leczenie boreliozy jest niezwykle kłopotliwe i czasochłonne więc warto sobie tego problemu oszczędzić. Chrońmy się więc przed kleszczami i pamiętajmy o stosowaniu wspomnianych wcześniej środków odstraszających.