Profesjonalne pilniki do ostrzenia łańcuchów

Ostrza łańcucha piły mogą zwyczajnie stępić się po długim czasie używania narzędzia, i zauważalnie utrudnić wykonywanie dowolnych zadań. Jest to widoczne szczególnie w piłach używanych do cięcia drewna czy innych materiałów o niewielkiej twardości, a w przypadku pracy ze stalowymi czy betonowymi elementami wręcz uniemożliwia jakiekolwiek zadania.

Pilniki do ostrzenia łańcucha tnącego

pilnik do ostrzenia piły łańcuchowejNa szczęście, łańcuch tnący może być naostrzony dokładnie w taki sam sposób jak każde jedno ostrze, używane do cięcia materiałów. By przywrócić narzędziu funkcjonalność potrzebny jest pilnik do ostrzenia piły łańcuchowej, a dokładniej ostrzy znajdujących się na łańcuchu. Pilniki różnią się fakturą i długością w zależności od tego do jakich łańcuchów są przeznaczone. Pilniki do ostrzy służących do cięcia metalu pozwalają na naostrzenie ostrzy z bardzo twardego stopu stali, aczkolwiek nie są polecane do łańcuchów do cięcia drewna, i odwrotnie, pilnik który ma służyć do ostrzenia standardowego łańcucha do drewna nie będzie zbyt skuteczny do ostrzenia pił do metalu. Pilniki są całkowicie ręcznymi narzędziami, więc ostrzenie piły wymaga niemałego wysiłku, choć niekiedy można dostać pilniki do ostrzałek automatycznych, które w znacznym stopniu ułatwiają przywrócenie ostrości dowolnego łańcucha.

Automatyczne ostrzałki są jednak bardzo rzadko spotykane, więc znacznie częściej można dostać całe zestawy pilników, które służą nie tylko do ostrzenia, ale również do konserwacji i polerowania powierzchni po wstępnym ostrzeniu, usuwania szczerb i ubytków czy wyrównywania wypaczeń. Łańcuch który konserwowany jest takimi narzędziami będzie mógł być wykorzystywany długimi latami, zanim okaże się iż wymaga on wymiany z racji całkowitego zmęczenia materiału.