okna

Prowansalski styl wnętrz

Styl prowansalski pochodzi z południa Francji i wziął swoją nazwę z jednej z krainy tego kraju. Najbardziej charakterystyczne tej prowincji są ogromne pola lawendy, kamienne domki i słoneczny klimat. Trend prowansalski odwołuje się do sielskiego klimatu, przyjemnego, domowego ciepła i przytulnych wnętrz.

Okna z Lublina w prowansalskim stylu

oknaZbliżony jest nieco do stylu rustykalnego, łączy je klimat wsi, domowego ciepła. Styl prowansalski to przede wszystkim naturalne materiały, motyw lawendy i ziół, drewniane i kamienne dekoracje. Kolory we wnętrzach inspirowanych tym stylem to biel, pomarańcz, błękit, fiolet, żółć. Meble użyte w aranżacji wnętrza w stylu prowansalskim często są lekko zdobione motywami florystycznymi, wykonane z litego drewna i żelaza. Niezwykle ważne w stylu prowansalskim są dodatki, jest ich wręcz ogrom, od szklanych wazonów, stoików poprzez wiklinowe koszyki aż po metalowe konewki. Styl prowansalski jak wiadomo stara się być blisko natury, dlatego też powinniśmy zrezygnować z okien pcv na rzecz okien drewnianych. Podobnie ma się sprawa z roletami, żaluzjami czy roletami dzień-noc, rezygnujemy z nich, styl ten preferuje dostęp do naturalnego światła, co sprawia, że wnętrza prowansalskie są bardzo słoneczne. Podłogi powinny być wyłożone kamieniami, ceramicznymi płytkami czy też deskami. Ściany powinny mieć chropowatą strukturę, zdecydowanie muszą być malowane farbą. Najbardziej znanym sposobem na malowanie ścian jest stosowanie tzw. przecieki, daje to bardzo ciekawe efekty. Ogromnie ważne są delikatne kwiatowe akcenty dodatków, pomimo ich ilości, nie przytłaczają. Najbardziej rozpoznawalnym motywem stylu prowansalskiego to lawenda, sama Prowansja to wiele pól tego aromatycznego zioła.

Popularne także są motywy kiści winogron, ziół czy też drobnych polnych kwiatów, ozdabiają one wazoniki, haftowane obrazki, misy i inne kuchenne naczynia. W prowansalskich wnętrzach nie powinno zabraknąć świeżych kwiatów. Kolejnym ważnym elementem wystroju domów prowansalskich są dekoracyjne belki pod sufitem, często bielone, najlepiej jakby były stylizowane na stare.