Szczególnie zainteresowały mnie sterowniki

 

Podczas wyboru kierunku studiów kierowałem się przede wszystkim swoją pasją. Skłamałbym jednak jeśli nie powiedziałbym, że po studiach chce dostać dobrze płatną pracę. Najlepiej płatne posady z reguły są dostępne w przemyśle. W związku z tym szukałem studiów, które otworzą mi drogę do różnych firm produkcyjnych. Kierunkiem takim była automatyka. Na kierunku tym można się nauczyć wielu rzeczy, które są potrzebne przy pracy w dziale utrzymania ruchu w dużych zakładach przemysłowych.

Od zawsze interesowałem się programowaniem

programowanie sterownikówInną perspektywą pracy po tego typu studiach jest usuwanie awarii przemysłowych. Chociaż są to bardzo odpowiedzialne zajęcia sprawiają one, że człowiek cały czas zdobywa wiedze i poszerza swoje horyzonty zawodowe. W związku z tym postanowiłem podjąć studia na tym kierunku. Analizując szczegółowo plan studiów okazało się, że na przedostatnim roku będę mógł dokonać wyboru specjalizacji. Postanowiłem wybrać programowanie sterowników PLC. Od dawna interesowałem się różnego rodzaju programowaniem. Przed zapisaniem się na studia czytałem dużo o branży automatyki przemysłowej. Na wszystkich forach przewijały się wpisy o sterownikach PLC. Wszyscy autorzy postów byli zgodni, to z nimi jest związana najbliższa przyszłość automatyki. W każdym zakładzie przemysłowym można znaleźć bardzo dużo takich urządzeń. Odpowiadają one za sterowanie urządzeniami wykonawczymi w sposób zapisany zgodnie z programem.

Zbierają informację z czujników zewnętrznych, które następnie są analizowane zgodnie z algorytmem programu zapisanego w pamięci sterownika. W zależności od stanu czujników wyzwalane są różne urządzenia zewnętrzne w zależności od zaprogramowanego scenariusza. W ten sposób odbywa się kontrola nad procesem oraz sterowanie urządzeniami wykonawczymi.