You are currently viewing Szybkie uzdatnianie wody

Szybkie uzdatnianie wody

Woda, którą pijemy, jest poddawana wielu procesom mającym na celu jej oczyszczenie i sprawienie, aby była zdatna po spożycia. Także woda przemysłowa wymaga odpowiedniego uzdatniania, choć nie musi ona być zdatna do picia, gdyż  ma inne przeznaczenie. 

Po co woda jest uzdatniania?

uzdatnianie wody zmiękczanieMogło by się wydawać, że woda wodzie równą, ale wcale tak nie jest. Powszechnie dostępna w morzach, jeziorach i oceanach jest niezdatna do spożycia i często zawiera sól oraz sporo różnych pierwiastków. Ta, która płynie w kranie może być spożywana, ale często jest  twardą. Także woda, która jest  wykorzystywana w przemyśle w wielu procesach produkcyjnych nie może pochodzić bezpośrednio z kranu, ponieważ musi przejść przez system uzdatniania wody, który nada jej pożądanych właściwości. Na przykład w niektórych branżach przemysłu potrzebna jest woda o szczególnej czystości biologicznej, niskiej twardości czy też braku obecności poszczególnych pierwiastków. Łatwo można to osiągnąć przez zastosowanie odpowiedniej metody uzdatniania wody, a jest ich kilka. Przeważnie stosowane jest filtrowanie wody aktywnym węglem, ozonowanie, system odwróconej osmozy, filtracja membranowa czy za pomocą odpowiednich środków chemicznych. W przemyśle, uzdatnianie wody zmiękczanie jest konieczne, gdyż zbyt twarda woda może negatywnie wpływać na poszczególne procesy produkcyjne, ale także na same maszyny, które mogą ulegać określonym awariom. Z tego względu wiele firm posiada własną stacje do uzdatniania wody, która pozwala im na uzyskanie wody o odpowiednich parametrach. Najczęstszym problemem w przemyśle jest właśnie zbyt twardą woda.

Ludzie potrzebują do picia wody spełniającej określone wymagania sanitarne i epidemiologiczne, ponieważ inna może szkodzić. Podobnie jest w przypadku przemysłu, w którym także wykorzystuje się wodę, ale do wytworzenia określonych dóbr, a nie do spożywania.