Wykorzystanie pet w produkcji butelek

Plastik jest obecny w naszym życiu na każdym kroku. Nie wnikając w kwestie związane z jego wpływem na środowisko, jest on materiałem niezwykle praktycznym oraz wytrzymałym. To właśnie ze względu na te właściwości cieszy się on tak dużą powszechnością. Jednak opakowania plastikowe, mają naniesione na siebie różnego rodzaju oznaczenia. Jednym z nich jest PET.

Czym jest tworzywo PET?

plastikowe butelki petNa różnego rodzaju powierzchniach plastikowych możemy zauważyć oznaczenia takie jak: PET, HDPE, V/PVC, LDPE, PP, PS czy inne. Dziś swoją uwagę skupimy na plastikowe butelki pet, które to występują najczęściej na półkach sklepowych. To właśnie PET, czyli skrót od politereflanu etylenu, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tworzyw do produkcji butelek. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że materiał ten rządzi się swoimi prawami, które warto brać pod uwagę. Przede wszystkim opakowania wykonane z tego materiału nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, które to w przypadku długiego kontaktu z tworzywem mogą wytwarzać szkodliwe substancje. Ponadto opakowania wykonane z PET  nie powinny być ponownie wykorzystywane. Co ciekawe to tworzywo sztuczne nie jest wykorzystywane od dawna. Zostało ono bowiem wynalezione w roku 1941 w Wielkiej Brytanii. Swoje zastosowanie wówczas odnalazło nie tylko w produkcji plastikowych butelek czy innych opakowań, ale także w przemyśle włókienniczym. Sam proces produkcji nie należy do skomplikowanych. Granulat zostaje rozgrzany do wysokiej temperatury w której zamienia się w płynną masę. Ta z kolei zostaje umieszczana w odpowiedniej formie, kształtowana oraz chłodzona.

Pojawienie się tworzywa sztucznego PET całkowicie odmieniło dotychczasowy przemysł. Szklane butelki oraz opakowania odeszły do lamusa, a ich miejsce zastąpiły plastikowe. I mimo, że przez wielu jest on substancją uważaną za szkodliwą, zdecydowanie wpłyną na komfort codziennego życia.