ławki parkowe

Zieleń miejska, a miasto

Rośliny pełnią wiele wszelakich funkcji, głównie to zależy od tego gdzie są znajdują. Porządnie zadbane rośliny przed gmachem urzędu czy firmy dobrze o nim świadczy i stanowią wizytówkę profesjonalizmu. Wkomponowanie do tego dyskretnego, pasującego oświetlenia czy elementów dodatkowych, które będą się uzupełniać zapewnią dobry wizerunek oraz pierwsze dobre wrażenie, które ciężko jest zmienić. Zieleń miejsca pełni funkcję nie tylko reprezentatywną, czy pracuje jako zielone płuca, starające się przefiltrować codzienny smog powstały przez użycie pojazdów.

Ławki parkowe – miejsce odpoczynku

Stanowią również porządną rolę wypoczynkową dla mieszkańców pragnących chwili wytchnienia po godzinach spędzonych w pracy, bądź liczących na spacer pośród zieleni roślin. Kreowanie przestrzeni miasta jak i projektowanie terenów zielonych stanowi proces długi i żmudny, gdyż stara się uzyskać jak najlepszy efekt ograniczając przy tym samąławki parkowe powierzchnię pod tereny zielone w mieście. Postawienie nowego parku wiąże się z potężnym wydatkiem nie tylko na zasadzenie i pielęgnacje roślin, instalacje takie jak ławki parkowe czy wytyczanie szlaków dla spacerowiczów. Już samo utrzymanie czystości i roślin stanowi stałe obciążenie dla budżetu miasta, nawet mimo tego, że wartość okolicznych działek znacznie wzrasta właśnie dzięki przestrzeni zielonej. Przekształcenie działki parkowej w kolejną galerię handlową z pewnością przyniósłby znaczny zysk do budżetu gminy, lecz i to z pewnością wiązałoby się z niezadowoleniem okolicznych mieszkańców. Wiadomym jest, że obecność roślin wpływa pozytywnie na człowieka a odpowiednie wkomponowanie elementów roślinności w przestrzeń miejska do przyjemny kontrast do przytłumionych kolorów elewacji budynków czy betonowo-szare ławki miejskie.
Odpowiednio zadbane miejsca takie jak skwery, trawniki, parki czy też ogrody botaniczne pozytywnie wpływają na wizerunek miejski i jego odbiór nie tylko przez mieszkańców, którzy widzą je na co dzień, ale i przyjezdnych, którzy przyjechali zwiedzić miasto. Istnienie ogrodu botanicznego w obrębie miasta nie tylko jest potężnym plusem wizerunkowym, ale i zapewnia atrakcję dla mieszkańców miasta o charakterze wypoczynkowym oraz poznawczym dla dzieci i młodzierzy.
Coraz popularniejszym urozmaiceniem przestrzeni zieleni miejskiej jest instalacja siłowni zewnętrznych na terenie parków, skwerów czy placów zabaw. Pozwalają one nie tylko cieszyć się słonecznym dniem, czy czystym powietrzem, ale i daje każdemu możliwość ćwiczeń pod chmurką.

Artykuł powstał przy pomocy www.astrini-design.pl